Az olasz klubcsapatok súlytalanná váltak a nemzetközi porondon

írta Henrik L. 1 510 views0

Sem a BL-ben, sem az El-ben nincs már versenyben olasz csapat, pedig nem a hajrában járunk, hanem a legjobb nyolc között…

A cikk még nem ért véget, lapozz!

Az olasz futball válságban van. No nem akkorában, mint amibe a magyar foci került 1986-ot követően, és a válogatottat ez csak részben érinti, azonban a klubfutballjuk évek óta leszállóágban van, és idén odáig süllyedtek, hogy a Sparta Praha 3-0-s összesítéssel búcsúztatta a Laziót. Ha már ezzel a mérkőzéssel kezdtem, akkor vegyük először a második számú nemzetközi kupasorozatot, az Európa-ligát.

A csoportkört három itáliai gárda élte túl, a Paulo Sousa (bizony-bizony, a Videoton korábbi mesteréről van szó) által edzett Fiorentina, a Gonzalo Higuaín nevével fémjelzett Napoli, valamint a Lazio. A Fiorentina a 32 között pechjére az angol Tottenhammel került szembe, és bár a hazai 1-1 után még bizakodtak a drukkerek, a visszavágón Eric Dierék esélyt sem adtak a lilamezeseknek, 3-0-ra diadalmaskodtak.

A Napoli sem járt jól a Villareallal, 2-1-es összesítéssel a spanyolok jutottak tovább, pedig játékoskeretük nem erősebb, mint a nápolyiaké, akik 2. helyen állnak a Serie A-ban, és Higuaín mellett olyan sztárok futballoznak itt, mint Marek Hamsík, José Callejón, Lorenzo Insigne, Raul Albiol vagy Pepe Reina.

A Laziónak szerencsésebb volt a sorsolása, először a török Galatasarayjal került szembe (4-2-es összesítés), majd következett a Sparta Praha, aminek hallatán dörzsölték a kezüket az olasz drukkerek, hiszen bár feljövőben van a cseh klubfutball, a két együttes anyagi lehetőségei és játékoskerete között ég és föld a különbség. Prágában 1-1-et értek el Alessandro Matriék, amitől túlzottan magabiztossá váltak, a visszavágón a lelkes és jól szervezett csehek már a 12. percben kétgólos (!!!) előnybe kerültek, majd a 44. percben belőtték a 3. gólt is, és ezzel beállították a 3-0-s végeredményt. Hatalmas blama a Laziónak, elképesztő siker a Sparta Prahának!

A Juventus tisztesen helytállt, de…

A Bajnokok Ligájában a Roma, valamint az olasz klubfutball kirakatcsapata, a Juventus jutott legtovább, mely évek óta egyeduralkodónak számít a Serie A-ban (zsinórban négy bajnoki címet szerzett, és most is vezeti a tabellát). A menetelés azonban nem tartott sokáig, hiszen a csoportkört követően az AS Roma a Real Madriddal, a Juve pedig a Bayern Münchennel került szembe. Ez finoman szólva nem számít szerencsés sorsolásnak olasz szempontból, a Roma mindkét meccsét 2-0-ra elveszítette, és egy pillanatig sem volt esélye Ronaldóékkal szemben.

A Juventus a 2-2-es hazai mérkőzést követően ragyogóan kezdett Münchenben, agresszív letámadó taktikájával alaposan meglepte a németeket. Pogba és Cuadrado góljának köszönhetően a 28. percben már 2-0-ra vezettek a zebramezesek, de Massimiliano Allegri vezetőedző rossz döntéseket hozott a második félidőben. Ahelyett, hogy a Juventus továbbra is nyomás alatt tartotta volna a Bayern bizonytalan hátsó alakzatát, elkezdte őrizni az eredményt, Allegri pedig lehozta a remek formában lévő két támadóját, Moratát és Cuadradót.

Ezt is olvasd el (kattints ide)! Kudarcot vallott az MLSZ politikája

Guardiola fiai magukhoz tértek kábulatukból, egyre több támadást vezettek, és a 73. percben megszerzett szépítő találatuk után már biztos voltam abban, hogy ki fognak egyenlíteni. Thomas Müller a 91. percben állította be a 2-2-es végeredményt, ami hosszabbítást eredményezett. A kétszer 15 percben a Juventus játéka teljesen szétesett, Pogbáék nem tudták kihúzni a büntetőkig, müncheni oldalról Coman és a Thiago is betalált a kapujukba (4-2 lett a vége). A Juventus egy megnyert mérkőzést, és ezzel a továbbjutást engedte ki a kezéből, köszönhetően a tipikus olasz mentalitásnak, miszerint ha 1-2 góllal vezetünk, akkor bekkeljük ki a találkozót.

Elképzelhetetlen volt 5-10 évvel ezelőtt, hogy a nemzetközi kupákban negyeddöntőt vívjanak valamelyik olasz élcsapat nélkül (Milan, Juventus, Roma), most azonban itt tartunk. Bár tavaly a Juventus bejutott a BL-döntőbe (kikapott a Barcelonától 3-1-re), utolsó itáliai klubként a José Moruinho féle Internazionale nyert BL-trófeát, 2010 nyarán. Az Európa-ligában (2009 előtt UEFA Kupának hívták) még rosszabb a helyzet, 1999-ben nyerte meg a sorozatot utoljára olasz együttes, akkor a Parma 3-0-ra múlta fölül a Marseille-t.